![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhobs0V7ahAK6LYkm1HjTxrMwtrWcQVrAksJC4UJbpM-Wucp0A2ahNjyGCNxsgDNP6kIsKGenqheZVr4nCdbzs44iGk4DgQJlRteaDjQxm9Nhs9lNHKFlA4m_UPF-tY4Eeo_lbmLi7bcuk/s320/husle.jpg)
Predchodcom tohto sláčikového nástroja je stredoveká rubeba, nástupca arabského rabábu, fidéla a jej príbuzná lira da braccio. Ich tvar sa dodnes nezachoval, ale z ich nákresov možno zistiť ako v tej dobe vyzerali. Husle dnešného typu sa začali vyrábať v Taliansku v 18. storočí. Najstaršie existujúce husle zhotovil Andrea Amati v roku 1564. Najznámejšie husle ,, Le Messie " (poznáme ich aj pod názvom ,, Salabue ") vyrobil Antonio Sradivari v roku 1716. Medzi najznámejšie talianske husliarske rodiny patria Amati a Guameri, ale známe sú aj mená Antonio Stradivari a Jakobus Stainer.
Medzi základné stavebné časti huslí patria slimák, kolíky, pražec, luby a trup a najčastejšie sa husle vyrábajú z javora horského alebo smreka obyčajného. Tento krásny hudobný nástroj možno počuť v tých najväčších hudobných symfóniach od W.A. Mozart alebo Ludwig van Beethoven.
K najznámejším huslistom 20. storočia patria napr. Maxim Vengerov, Dalibor Karvay alebo Edvin Marton. Tento sláčikový nástroj so svojím prenádherným zvukom si zamiluje každý.
krásne...už len ten nadpis ,,Husle-mástroj srdca" dodáva tomu fakt úžasný nádych:D tá melódia, ktorú vydávajú...nesmierne dojímavé:D
OdpovedaťOdstrániťja som sa vždy chcela naučiť hrať na husliach :) dúfam, že sa mi to niekedy splní :)
OdpovedaťOdstrániť